Idea festivalu
Dříve, v dobách velkých expedičních objevů, kdy se teprve objevoval tvar pevniny, byla bílá místa na mapách označována slovy Terra incognita – Neznámá země. Místa, kam lidská noha dosud nevkročila. V činnosti pořadatelů festivalu, Petra Horkého a Miroslava Náplavy, jde o to, nacházet bílá místa v našich hlavách a odstraňovat je. Bourat hranice, které máme mezi jednotlivými národy v našich myslích. Proto vznikl festival cestování, poznávání a sbližování kultur Neznámá země ve Zlíně.
Každý ročník přináší něco nového a zajímavého. Rok od roku roste počet akcí a míst, kde se konají besedy, výstavy, autorská čtení, koncerty, divadelní představení Divadla Járy Cimrmana, autogramiády či projekce cestopisných dokumentů.
Zlínský svátek cestování se koná za významné podpory statutárního města Zlín, které tak přispívá k úspěšnému naplňování festivalového sloganu Zlín – město cestovatelů.
2018
Motto XXII. ročníku festivalu Neznámá země 2018 bylo „Mladé pušky vs. staré páky“. Pozvali jsme jak zasloužilé legendy, k jejichž výkonům a dílu shlížíme s úctou, tak mladé cestovatele a dobrodruhy, kteří toho přes svůj věk už hodně dokázali nebo o kterých brzy hodně uslyšíme. A všichni začínali stejně. Na to, abychom si uvědomili, že máme své životy ve vlastních rukách, nepotřebujeme žádné kouče ani motivační řečníky. Štěstí si v sobě neseme sami. Život nikomu nic nedluží, ten dluh si vytváříme vlastní pohodlností.
2017
XXI. ročník festivalu odstartoval v duchu 70. výročí startu H+Z na první expedici stylově z Opletalovy ulice od budovy Automotoklubu. Přes Národní technické muzeum jsme se v konvoji historických tater 87 a novodobých expedičních aut přesunuli k oslavě v podobě koncertu úžasných Čankišou na zlínském Náměstí Míru. A motto „Ve dvou se to lépe táhne!“ promítli do přednášek a besed v rámci programu festivalu.
2016
Mottem jubilejního XX. ročníku bylo „Jít ve správných stopách.“ Hlavním hostem festivalu byl THOR HEYERDAHL jr., který se účastnil světově proslulé expedice Aku-Aku na Velikonoční ostrov, s otcem dále plánoval expedice Ra a Tigris a sám se stal světovým odborníkem na velryby a lední medvědy. Do ČR přijel v doprovodu Halfdana Tangena z Muzea Kon-Tiki v Oslu.
2015
XIX. ročník festivalu se nesl v duchu životního kréda cestovatele Miroslava Zikmunda: „Život je přesný součet náhod!“ Součástí bohatého programu byla také slavnostní festivalová projekce celovečerního dokumentu Století Miroslava Zikmunda režiséra Petra Horkého, který získal nominaci na Českého lva v kategorii Dokument.
2014
Mottem XVIII. Ročníku NEZNÁMÉ ZEMĚ bylo „Mít odvahu splnit si své sny.“ Festival byl věnován lidem, kteří se této myšlenky drželi. A kvůli splnění svého snu šli často až za tu pomyslnou hranu. V rámci festivalu vynikající jeskyňář Marek Audy představil první český 3D dokumentární film natočený v nejdelší křemencové jeskyni světa Brewer ležící ve Venezuele na stolové hoře Churí tepui v málo probádané části Guayánské vysočiny.
2013
XVII. ročník festivalu cestování, sbližování a poznávání kultur NEZNÁMÁ ZEMĚ 2013 se nesl v duchu motivačního hesla „Když se chce, tak to jde!“. Festival poprvé navštívil mj. Radek Jaroš, nejlepší český horolezec současnosti, který jako první Čech vylezl na všech 14 osmitisícovek.
2012
Podtitulem XVI. ročníku byla „Legenda H+Z: fenomén českého cestopisu“. Festivalový program chtěl upozornit na jedinečný fakt, že se na pultech knihkupectví po dvou letech práce objevilo dvousvazkové vydání výboru z obsáhlého díla Hanzelky a Zikmunda, které osobně velmi pečlivě editoval Miroslav Zikmund. Víte, že editorem vlastního díla byl v našich dějinách dosud pouze Petr Bezruč?
2011
Patnáctý ročník festivalu s mottem „Motonomádi: světem vším, co má kola a motor…“, přinesl filmovou festivalovou soutěž dokumentárních filmů s „motonomádskou“ tematikou. Skutečnou lahůdkou byla historicky první společná beseda legendárních cestovatelů, Miroslava Zikmunda (92) a Miloslava Stingla (81). Žijící legendy si na pódiu dokonce potykaly!
2010
Čtrnáctý ročník se nesl v duchu odkazu cestovatele Jiřího Hanzelky, který by se dožil v roce 2010 devadesáti let. Podtitulem festivalu se stal titul Hanzelkova posledního knižního díla „O toleranci“.