Cestovatelský biograf: Srdcaři na severu

28. 4. 2022

16:00

Místo konání:
ALTERNATIVA – Kulturní institut | 
Typ akce:

Dvě epizody úspěšného seriálu Prima ZOOM, za jehož vznikem stojí parta Srdcaři.cz – režisér Mirek Náplava, střihač Pavel Šístek a kameramani Ondra Hošek, Honza Tutoky a Vlasta Žán. Tentokrát nás vezmou na chladný sever…

Balonem přes polární kruh
Zimní expediční přelety patří k největším dobrodružstvím v oblasti balonového létání. Srdcaři s pilotem Michalem Kubátem už absolvovali zimní přelety v Alpách, přeletěli Sněžku, Vysoké i Nízké Tatry. Ale pokus o první český přelet severního polárního kruhu horkovzdušným balonem OK 3008 – Kašpárek ve Finsku byl tím nejextrémnějším počinem, který filmařská parta v rámci natáčení seriálu Srdcaři na severu mohla v koši zažít. V mrazivém Finsku na ně taky čekala řada nástrah, a to především nepředvídatelné počasí a hrozba neplánovaného přeletu hranice Ruska. Ale jak se říká, štěstí přeje nejenom odvážným, ale hlavně připraveným.

Za světlem, které je slyšet
Zimní arktický speciál! Cílem party srdcařů bylo v arktických podmínkách projet 2000 km dlouhou trasu od Norského moře k Bílému moři. V itineráři trasy měli několik styčných bodů: mys Nordkapp; centrum sámské kultury v Kautokeinu a přes finské Kuusamo zamířit přímo do potápěčské základny Nilmoguba v Rusku. Tromso bylo výchozím místem řady polárních expedic. Nemohli jsme si pro start vybrat lepší místo než náměstí Roalda Amundsena. Slavný polárník odsud v červnu 1928 odstartoval – ale hledat ztracenou posádku Nobileho vzducholodi Italia. Hydroplán i Amundsen zmizel beze stopy. Srdcaři odstartovali napříč prastarou domovinou Sámů s vírou, že se cestou nikde neztratí. Taky proto, že na palubě expediční MANky přivítali dva nové parťáky, polární bioložku Marii Bulínovou a spisovatele Josefa Formánka. Ten taky toužil spatřit magickou polární záři na vlastní oči. Splnil se mu sen?

 

Česko, 2021
Stopáž: 32 min, 31 min
Režie: Miroslav Náplava

Malý moment, načítám mapu