Idea festivalu
Dříve, v dobách velkých expedičních objevů, kdy se teprve objevoval tvar pevniny, byla bílá místa na mapách označována slovy Terra incognita – Neznámá země. Místa, kam lidská noha dosud nevkročila. V činnosti pořadatelů festivalu, Petra Horkého a Miroslava Náplavy, jde o to, nacházet bílá místa v našich hlavách a odstraňovat je. Bourat hranice, které máme mezi jednotlivými národy v našich myslích. Proto vznikl festival cestování, poznávání a sbližování kultur Neznámá země ve Zlíně.
Každý ročník přináší něco nového a zajímavého. Rok od roku roste počet akcí a míst, kde se konají besedy, výstavy, autorská čtení, koncerty, divadelní představení Divadla Járy Cimrmana, autogramiády či projekce cestopisných dokumentů.
Zlínský svátek cestování se koná za významné podpory statutárního města Zlín, které tak přispívá k úspěšnému naplňování festivalového sloganu Zlín – město cestovatelů.
2000
Podtitul „Svět očima reportérů“ nesl v roce 2000 IV. ročník festivalu; dramaturgicky byl zaměřen na práci rozhlasových, televizních a píšících žurnalistů za hranicemi naší vlasti.
1999
„Antarktida ve Zlíně“ se stala připomenutím 30. výročí pobytu dr. Josefa Sekyry, jako prvního Čecha na jižním pólu a podpoře zahájení programu vybudování stálé výzkumné stanice České republiky v Antarktidě
1998
Program II. ročníku festivalu byl tematicky věnován „Mezinárodnímu roku moří a oceánů“, který byl vyhlášen při příležitosti pětistého výročí objevení námořní cesty do Indie portugalským mořeplavcem Vasco da Gamou a pořádání Světové výstavy EXPO´98 v Lisabonu
1997
První ročník se konal v roce 1997 při příležitosti 50. výročí startu první cesty pánů inženýrů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda do Afriky. Cílem konání festivalu se také stala popularizace zdejší unikátní stálé expozice „S inženýry Hanzelkou a Zikmundem pěti světadíly“, která byla otevřena v Muzeu jihovýchodní Moravy.