Idea festivalu
Dříve, v dobách velkých expedičních objevů, kdy se teprve objevoval tvar pevniny, byla bílá místa na mapách označována slovy Terra incognita – Neznámá země. Místa, kam lidská noha dosud nevkročila. V činnosti pořadatelů festivalu, Petra Horkého a Miroslava Náplavy, jde o to, nacházet bílá místa v našich hlavách a odstraňovat je. Bourat hranice, které máme mezi jednotlivými národy v našich myslích. Proto vznikl festival cestování, poznávání a sbližování kultur Neznámá země ve Zlíně.
Každý ročník přináší něco nového a zajímavého. Rok od roku roste počet akcí a míst, kde se konají besedy, výstavy, autorská čtení, koncerty, divadelní představení Divadla Járy Cimrmana, autogramiády či projekce cestopisných dokumentů.
Zlínský svátek cestování se koná za významné podpory statutárního města Zlín, které tak přispívá k úspěšnému naplňování festivalového sloganu Zlín – město cestovatelů.
2009
Třináctý ročník Neznámé země v roce 2009 byl poctou všem cestovatelům na bicyklech, nesl podtitul „Cyklisté na cestách světem“.
2008
Mottem festivalu se staly „Mokasíny bílého muže“. Stejně pojmenoval svoji nejslavnější fotografii vzácný host festivalu, významný indiánský fotograf Lee Marmon.
2007
Ročník jedenáctý s podtitulem „Legenda H+Z“ byl věnován 60. výročí startu legendární cestovatelské dvojice Hanzelky a Zikmunda.
2006
Tématem ročníku desátého byla „Retrospektiva“, pestré ohlednutí za festivalovým děním uplynulého desetiletí.
2005
IX. ročník s podtitulem „Pod jedním sluncem“ připomenul závažnou problematiku utečenců na našem území.
2004
VIII. ročníku dominovala výpravná výstava velkoplošných fotografií Ladislava Kamaráda, který obdržel prestižní ocenění Nejlepší evropský profesionální fotograf roku. Festival nesl podtitul „Mezi nebem a zemí“.
2003
Mottem VII. ročníku festivalu byl „Mount Everest – třetí pól světa“. Hostem festivalu byl horolezec Miroslav Caban, který krátce předtím vystoupil na vrchol Mount Everestu bez použití kyslíkového přístroje.
2002
VI. ročník Neznámé Země v roce 2002 s podtitulem „Vzpomínky na Afriku“ byl věnován připomenutí stého výročí úmrtí největšího českého cestovatele dr. Emila Holuba. Na jeho hrobě ve Vídni bylo např. rozsvíceno 100 festivalových svíček.
2001
V. ročník festivalu s mottem „Na balzovém voru Kantuta dvakrát přes Pacifik, byl věnován polozapomenutému „českému Thoru Heyerdahlovi“, mořeplavci, skladateli a vlastenci Eduardu Ingrišovi.